Ubezpieczenie konie – warunki, zakres

Konie to piękne i silne zwierzęta, wykorzystywane przez ludzi. Wiele z nich wyróżnia się wspaniałym rodowodem, pięknem i usposobieniem sprzyjającym jeździe, dlatego też ogiery i klacze rasowe mogą posiadać sporą wartość materialną. Ich kradzież czy kontuzja może wiązać się dla właściciela z ogromną stratą, dlatego też hodowcy koni coraz częściej decydują się na ubezpieczenie koni.

Ubezpieczenie koni – zakres

Ubezpieczenie jest dedykowane dla właścicieli koni, którzy potrzebują ochrony dla swoich zwierząt lub całych stadnin. Polisę można wykupić w kilku wariantach – jest to ochrona dla koni rekreacyjnych lub polisa dla zwierząt domowych, która może objąć zarówno psa, jak i konia. Możliwe jest ponadto włączenie polisy dla zwierzęcia w zakresie ubezpieczenia domu. Polisa dla koni może obejmować wiele wariantów, które są dopasowane do potrzeb klienta firmy ubezpieczeniowej. Zwykle jest to zabezpieczenie w razie nagłej śmierci lub konieczności uśpienia konia w wyniku wypadku, jego trwały uszczerbek na zdrowiu powodujący utratę zdolności użytkowej, kradzież zwierzęcia. Polisa może również obejmować koszty leczenia konia oraz ubezpieczenie OC dla jego posiadacza – zwierzę może wyrządzić szkody na mieniu i zdrowiu innych osób np. pracowników czy użytkowników stadniny.

Czy polisa dla konia jest opłacalna?

Ubezpieczenie konia nie jest dużym wydatkiem, szczególnie jeśli zwierzę jest cenne. Ubezpieczenie stanowi ochronę dla właściciela, który może ponieść duże straty materialne w związku z nagłą utratą zdrowia lub życia przez zwierzę. Jeśli koń miał przeznaczenie użytkowe to nagła utrata zdrowia również przynosi dla właściciela straty majątkowe. Koszty specjalistycznego leczenia koni są wysokie, a dzięki polisie właściciel może liczyć na pomoc materialną w ramach wykupionej polisy. Wysoka wartość konia może zachęcać potencjalnych złodziei, którzy często działają w zorganizowanych grupach, dokonując kradzieży konia na zlecenie. Polisa ubezpieczeniowa chroni właściciela również w takim wypadku.

Jak chroni ubezpieczenie?

Ubezpieczenie koni zaczyna obowiązywać już w kilka dni po wykupieniu (jest to zawsze określone w umowie). Wysokość składki zależy od kilku czynników, takich jak wiek konia, ryzyko urazy czy sposób jego codziennego użytkowania. Polisę można przedłużać bez względu na wiek zwierzęcia. Większość ubezpieczeń umożliwia swobodny wybór kliniki weterynaryjnej, w której w razie problemów ze zdrowiem koń będzie leczony – w ramach polisy nie jest to narzucane właścicielom koni.