Dzieła sztuki i ich ubezpieczenie

Ubezpieczania są niezwykle istotne – podlegają nim nie tylko pojazdy czy domy, lecz również inne dobra materialne. Posiadając przedmioty o wysokiej wartości warto rozważyć ich ubezpieczenie – mowa tutaj m.in. o dziełach sztuki. Jak wygląda ich ubezpieczenie i jakie wymogi należy spełniać?

DZIEŁA SZTUKI W POJĘCIU UBEZPIECZALNI

Ubezpieczalni w Polsce jest naprawdę sporo – szukając właściwego ubezpieczenia warto sprawdzić, która oferta jest najkorzystniejsza, bowiem każdy ubezpieczyciel może określać przedmiot ubezpieczenia na innych zasadach (tak jest również w przypadku dzieł sztuki). Dzieła sztuki nie mają tylko i wyłącznie wysokiej wartości materialnej, lecz także są istotne w charakterze historycznym lub kolekcjonerskim. Za dzieło sztuki powszechnie uznaje się m.in.

  • obrazy oraz malowidła
  • posągi i rzeźby
  • fotografie 

oraz inne przedmioty historyczne lub kolekcjonerskie.

Ubezpieczeniu nie podlegają rzeczy, przy których istnieje podejrzenie, że pochodzą z kradzieży – jest to dokładnie weryfikowane przez firmy ubezpieczeniowe.

UBEZPIECZONE DZIEŁO SZTUKI – CO DALEJ?

Posiadając ubezpieczenie dzieł sztuki należy je właściwie zabezpieczyć przed szkodliwymi czynnikami – jest to podstawowa zasada, o jakiej właściciel jest zawsze informowany podczas zawierania umowy. Każde dzieło sztuki może potrzebować innej ochrony – przykładowo obrazy muszą być przechowywane w suchym i zacienionym miejscu. Warto także pamiętać nie tylko o czynnikach naturalnych, lecz również nieoczekiwanych sytuacjach takich jak próba włamania i kradzieży przedmiotów ubezpieczonych – podczas próby zawarcia umowy z firmą ubezpieczeniową może ona zażądać założenia drzwi antywłamaniowych, sejfu czy zabezpieczenia okien. W przypadku kradzieży, jeśli dzieło nie było należycie chronione lub zniszczenia ze strony winy właściciela nie zostanie wypłacone odszkodowanie.

KOSZT UBEZPIECZENIA DZIEŁ SZTUKI


Koszt takiego ubezpieczenia zależy bowiem od kilku czynników – pierwszym i najważniejszym jest wartość samego przedmiotu (materialna oraz historyczna). Szukając ubezpieczenia w sieci, warto skorzystać z porównywarki, która jest ciągle ulepszana i niezwykle popularna – dzięki niej można porównać oferty kilku firm ubezpieczeniowych, nie wychodząc z domu.

CZY UBEZPIECZAĆ DZIEŁO SZTUKI?

Posiadając dzieło sztuki o stosunkowo dużej wartości, z pewnością warto zakupić takie ubezpieczenie – jest to dodatkowa ochrona na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń i pozwala ona „spać spokojnie” nie martwiąc się ciągle o swój dobytek.