Ubezpieczenia biżuterii – jak możemy ubezpieczyć biżuterię? 

Biżuterię możemy ubezpieczyć na trzy sposoby. Ochronę jej obejmuje polisa ubezpieczeniowa mieszkaniowa, firmowa i dedykowana. Nie każda z tych polis jednak nadaje się dla każdego właściciela. Co zatem, według firm ubezpieczeniowych możemy zaliczyć do biżuterii? Zaliczają się do nich wyroby posiadające: elementy złota, srebra, stali szlachetnej, kości słoniowej, bursztynu, emalii czy korala. Są nimi m.in. pierścionki, naszyjniki, bransoletki, zegarki czy oprawki okularów.

Najprostsze ubezpieczenia biżuterii oferuje nam polisa mieszkaniowa. Należy ją w takim wypadku rozszerzyć o odpowiednie dodatki, jakimi są ruchomości domowe. Biżuteria w tym przypadku podlega pod element wyposażenia nieruchomości i jest chroniona przede wszystkim od kradzieży z włamaniem. Droższą biżuterię natomiast należy ubezpieczyć jako przedmiot wartościowy lub mienie specjalne.

Polisa firmowa i dedykowana

Biżuterię możemy ubezpieczyć na trzy sposoby. Ochronę jej obejmuje polisa ubezpieczeniowa mieszkaniowa, firmowa i dedykowana

Z polisy firmowej nie może skorzystać każdy; tutaj ograniczamy się do przedsiębiorców z szeroko rozumianej branży jubilerskie, a prywatne mienie nie obejmuje tego rodzaju polisy.

Na naszym rynku mamy również polisy oferujące ubezpieczenie samej biżuterii; taka oferta chroni nasze mienie przed kradzieżą lub uszkodzeniem, lecz wiąże się z koniecznością ubezpieczenia innego mienia, np. samochodu, a ofert jest niestety niewiele.

Ubezpieczenie przedmiotu wartościowego – biżuteria


W takiej sytuacji ubezpieczyciel podaje wartość jednostkową od której dana biżuteria podlega kategorii ubezpieczenia jako przedmiotu wartościowego. Konieczna wtedy jest także wycena rzeczoznawcy, której koszt ponosi właściciel mienia. Jednym z wymogów ubezpieczalni, aby mogło dojść do zawarcia umowy między dwoma stronami może być posiadanie systemów antywłamaniowych czy też sejfu, aby wiadomo było, że drogie mienie jest pod dobrą ochroną.

Firmy ubezpieczeniowe mają również swoje wyłączenia odpowiedzialności. Wprost oznacza to listę powodów i okoliczności powstania szkód, za które ubezpieczalnia nie odpowiada; w takim przypadku odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Należą do nich m.in. przechowywanie na balkonie i budynkach gospodarczych, zagubienie podczas akcji ratowniczej, uszkodzenie lub zagubienie bagażu podróżnego czy przechowywanie poza sejfem.

Cena ubezpieczenia- od czego zależy + przykład wyceny

Na całokształt ceny ubezpieczenia składa się wartość nieruchomości, zakres ochrony, a także takich aspektów jak: rodzaj i wiek nieruchomości, lokalizacja, liczba i wiek lokatorów oraz kwestie formalno-prawne.

Przykładem będzie 55 m mieszkanie w Łodzi, o wartości 145 tys. zł. Średni koszt podstawowej polisy ubezpieczeniowej to 133 zł. Koszt polisy rozszerzonej o dodatki w postaci ruchomości to koszt ok. 340 zł. Różnica wynosi 207.