Ubezpieczenia biżuterii – co warto wiedzieć na ten temat?

Dla wielu osób biżuteria to niezwykle cenny majątek, który posiada nie tylko ogromną wartość materialną, ale też niejednokrotnie wartość niematerialną, związaną z ogromnym sentymentem, szczególnie gdy dany pierścionek czy kolia jest w naszej rodzinie od wielu lat. Czy najdroższe egzemplarze w naszej kolekcji biżuterii muszą być odpowiednio zabezpieczone? Jak najbardziej. By zwiększyć ochronę jeszcze bardziej, powinniśmy pomyśleć również o ubezpieczeniu biżuterii.

Ubezpieczenie biżuterii – podstawowe informacje

Ubezpieczenie biżuterii to oczywiste rozwiązanie dla każdego klienta, który posiada w domu cenne wyroby ze złota, kamieni szlachetnych, ale też ze srebra i innych drogocennych kruszców

Ubezpieczenie biżuterii to oczywiste rozwiązanie dla każdego klienta, który posiada w domu cenne wyroby ze złota, kamieni szlachetnych, ale też ze srebra i innych drogocennych kruszców. Takie ubezpieczenie jest jak najbardziej możliwe, a dobrą wiadomością dla wszystkich chcących ubezpieczyć swoją biżuterię jest fakt, iż możemy to zrobić niejako przy okazji kupienia innego typu ubezpieczenia. Praktycznie każde duże towarzystwo ubezpieczeniowe zawiera w swojej ofercie ochronę biżuterii i innych drogocenności, które znajdują się w naszym posiadaniu.

Jakie zdarzenia związane z biżuterią podlegają ochronie ubezpieczeniowej?

Jakie zdarzenia losowe są najczęściej zawierane w umowie ubezpieczenia biżuterii? Z reguły te, które zdarzają się najczęściej, a ich wynikiem jest utrata lub zniszczenie drogocennych dodatków i biżuterii. Przede wszystkim powódź, która zagraża wszystkim ruchomościom znajdującym się w naszym domu, w tym biżuterii. Biżuterie, szczególnie tą o dużej wartości należy także zabezpieczyć przed kradzieżą, kradzieżą z włamaniem i rabunkiem. Celowo wykorzystujemy te trzy terminy, gdyż oznaczają one zupełnie inne zdarzenia, a wskutek każdego z nich nasza biżuteria może trafić w niepowołane ręce. Kradzież z włamaniem występuje w momencie, gdy złodzieje pozostawiają wyraźne ślady włamania. Kradzież zwykła to zdarzenie, w którym rabusie nie pozostawiają żadnych śladów. Rabunek natomiast to sytuacja, w której do kradzieży dochodzi na ulicy oraz w innych miejscach publicznych i środkach lokomocji.

Jak ubezpieczyć biżuterię?


Najprostszym sposobem na ubezpieczenie biżuterii jest dokupienie ubezpieczenia wszelkich ruchomości w swojej polisie mieszkaniowej. Każdy ubezpieczyciel oferuje w ramach ubezpieczenia mieszkania ochronę ruchomości domowych – w tym biżuterii. Innym sposobem jest zakup ubezpieczenia firmowego – jest to szczególnie istotne, gdy nasza działalność skupia się na sprzedaży biżuterii, jej naprawy bądź przechowywania. W takiej sytuacji polisa firmowa będzie najlepszą i najtańszą opcją na ochronę drogocennej biżuterii będącej przedmiotem naszej działalności.