Jesteś posiadaczem dzieł sztuki? Sprawdź jak możesz zabezpieczyć swoje skarby

Polisy mieszkaniowe mogą obejmować wyposażenie domu, czyli ruchomości domowe takie jak telewizor czy meble. A co z przedmiotami mającymi wyjątkową wartość? Właściciele przedmiotów o znaczeniu historycznym, artystycznym i pieniężnym z pewnością powinni zastanowić się nad ubezpieczenie dzieł sztuki. Sztuka często warta jest kosmiczne sumy, a ryzyko utraty jej wartości może spędzać sen z powiek. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie propozycje, które będą chronić nas przed kradzieżą lub uszkodzeniem, dając jednocześnie spokój ducha.

Niebezpieczeństwa dla Twoich dzieł sztuki

Polisy mieszkaniowe mogą obejmować wyposażenie domu, czyli ruchomości domowe takie jak telewizor czy meble

Pierwszym ryzykiem, jakie przychodzi nam na myśli to bez wątpienia kradzież z włamaniem. Wartościowe przedmioty są wyjątkową okazją dla złodzieja, zabezpieczenia fizyczne takie jak alarm czy drzwi antywłamaniowe nie zawsze są przeszkodą. Jeśli mamy w domu cenne np. obrazy i/lub rzeźby pamiętajmy, że będą łakomym kąskiem podczas kradzieży.

 

Żywioły i zdarzenia losowe to coś, czego nie damy rady przewidzieć. Powódź, pożar, zniszczenia podczas akcji ratunkowych i uszkodzenie budynku to wielkie niebezpieczeństwo dla dzieł sztuki i jej wartości. Takie sytuacje kończą się często poważnym wpływem na kondycję przez nas posiadanych dzieł.

Uszkodzenie i dewastacja mogą obniżyć wartość naszych skarbów praktycznie do zera, a koszty odnowy są wysokie i czasochłonne. Odszkodowanie w takim przypadku okazuje się zbawienne.

Doszło do szkody – jak ubiegać się o odszkodowanie?

Szkodę musimy zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego w ciągu kilku dnie (zazwyczaj jest to okres 3 dni). Naszym obowiązkiem jest też zgłoszenie sprawy na policje, jeżeli strata była związana z przestępstwem. Następnym krokiem jest dostarczenie listy strat do ubezpieczyciela. Bardzo istotne będą danie co, zostało zniszczone i w jak dużym zakresie, gdyż wysokość rekompensaty od tego zależy.

Ważne: Po wykupieniu ubezpieczenie dzieł sztuki musimy pamiętać o tym, by stosować się do zasad „o przechowywaniu dzieł” zawartych w dokumentach dołączonych do polisy. Zaniedbanie z naszej strony może przyczynić się do niewypłacenia przez ubezpieczalnie odszkodowania.

Jakie dzieła ubezpieczyć

Podstawą jest ocena faktycznej autentyczności i wartości przedmiotu przez rzeczoznawcę. Ubezpieczenie dzieł sztuki zgodnie z przepisami, musi obejmować przedmioty, których wartość da się wyrazić w pieniądzach.

Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej jako dzieła sztuki definiują:

  • monety
  • medale
  • fotografie
  • obrazy
  • rzeźby i posągi
  • znaczki
  • porcelanę
  • biżuterię, wyroby z kamieni szlachetnych i zegarki 
  • broń i trofea myśliwskie
  • i tym podobne.

Ubezpieczenie dzieł sztuki daje Ci pewność, że to, co cenne w twoim domu/ mieszaniu jest zabezpieczone, a tym możesz po znalezieniu idealnej polisy dla Ciebie odetchnąć z ulgą.