Dzieła sztuki, a więc obrazy, rzeźby, grafiki czy rysunki to jedna z mniej popularnych form inwestowania własnych środków finansowych. Dla niektórych to sposób na lokowanie nadwyżek finansowych, dla niektórych dzieła sztuki to wartość czysto sentymentalna. Dlatego też najlepszym sposobem na ich ochronę jest zapewnienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej.
Dzieła sztuki – jak traktuje je ubezpieczyciel?
Dzieła sztuki, podobnie jak wszystkie inne ruchomości znajdujące się w naszym majątku mogą zostać ubezpieczone w ramach dodatkowego ubezpieczenia mieszkania, ale też ubezpieczenia osobnego, skupiającego się jedynie na dziełach sztuki. W ubezpieczeniu tego typu przedmiotów najważniejsza jest ich wartość, a ją niekiedy trudno ustalić, szczególnie gdy nie interesujemy się sztuką, a dany obiekt przechodzi do rodzinnych rąk z pokolenia na pokolenie. Na początku warto zastanowić się, co ubezpieczyciel rozumie poprzez kategorię dzieła sztuki. Taką polisę ochronną można objąć nie tylko obrazy i malowidła, ale też rzeźby, posągi, gobeliny, a nawet kolaże i fotografie. W przypadku chęci ubezpieczenia dzieła sztuki, niezbędna jest asysta rzeczoznawcy, który będzie w stanie ustalić wartość takich przedmiotów, a następnie na tej podstawie ustalić wartość i warunki ubezpieczenia.
Jaki zakres ochrony dzieł sztuki proponuje ubezpieczenie?
Jaki zakres ubezpieczenia jest najczęściej wybierany przez klientów, którzy planują zainwestować w MGZ-Gama ubezpieczenie dzieł sztuki? Przede wszystkim losowe zdarzenia zewnętrzne, takie jak powódź, pożar czy trzęsienie ziemi. Dodatkowo niezbędne jest ubezpieczenie dzieła sztuki na wypadek kradzieży i rabunku oraz zniszczenia mechanicznego. Im szerszy zakres ubezpieczenia dzieła sztuki, tym składka ubezpieczeniowa będzie wyższa, co wynika z większego prawdopodobieństwa wystąpienia jednego ze zdarzeń.
Jak ubezpieczyć dzieła sztuki?
Ubezpieczenie dzieła sztuki to niezwykle prosta czynność, która jednak nie zawsze jest odpowiednio wykonana. Standardowe ubezpieczenie mieszkania oferowane przez większą część ubezpieczycieli przeważnie oferuje także ochronę ruchomości, które mogą ucierpieć wskutek kradzieży czy innych zdarzeń. W tym wypadku jednak suma ubezpieczenia ruchomości może być zaledwie małym procentem prawdziwej wartości dzieła sztuki. Jeśli jesteśmy właścicielami drogocennych dzieł sztuki i chcemy otoczyć je dedykowaną opieką ubezpieczeniową, musimy liczyć się z kosztami przekraczającymi 1 000 złotych miesięcznie. Finalna wartość ubezpieczenia, ale też suma składek uzależniona jest od konkretnego dzieła, jego przeznaczenia, metody przechowywania i oczywiście jego wartości.